Uwaga komunikat

Komunikat dotyczący zakażeń herpeswirusem koni (EHV-1)

2 marca 2021 r. na stronie Polskiego Związku Jeździectwa ukazał się komunikat Głównego Lekarza Weterynarii Inspekcji Weterynaryjnej dotyczący zakażeń herpeswirusem koni (EHV-1) podczas zawodów CES Valencia Spring Tour (Hiszpania) i udokumentowanymi przypadkami pojawienia się tej choroby w Niemczech, Belgii i we Francji.

Źródło informacji:
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii Inspekcji Weterynaryjnej dotyczący zakażeń herpeswirusem koni (EHV-1)
Komunikat Komisji Weterynaryjnej PZJ
Uchwała Zarządu PZJ

Zakażenie herpeswirusem koni typu 1 jest chorobą szybko rozprzestrzeniającą się w populacji koni i bardzo trudną do leczenia. Wirus przenosi się głównie drogą kropelkową na odległość kilkudziesięciu metrów oraz podczas bezpośredniego kontaktu pomiędzy końmi. Dodatkową drogą jego przenoszenia mogą być ludzie obsługujący konie, sprzęt jeździecki i środki transportu zwierząt.

Zarząd Klubu Rekreacyjno-Sportowego TKKF „Pegaz” w celu ograniczenia ryzyka zakażenia koni i rozprzestrzeniania się tej choroby podjął decyzję o nie przyjmowaniu nowych koni do pensjonatu (do odwołania).
W trosce o zdrowie naszych koni, przed przyjazdem do ośrodka prosimy o nieodwiedzanie innych stajni lub o dokładną dezynfekcję sprzętu i stroju jeździeckiego.
Prosimy również o przestrzeganie właściwych zasad higieny podczas obsługi koni i ich transportu. Nie należy stosować tych samych szczotek, zgrzebeł i derek u kilku koni. W przypadku konieczności zastosowania tego samego sprzętu do higieny u kliku koni sprzęt należy dezynfekować po każdym użyciu.

Zarząd PZJ prosi wszystkich lekarzy weterynarzy, właścicieli koni i ośrodków o przesyłanie na bieżąco informacji o zachorowaniach oraz wykonanych testach w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia wirusa EHV-1. Informacje należy przesyłać na adres mailowy pzj@pzj.pl